Så påverkas du av de nya 3:12-reglerna

Seminarium
December 5, 2025 - CUT

Stortorget 2 BDO i HelsingborgHelsingborg, Sverige

Efter år av diskussioner och utredningar står nu förändringarna av 3:12-reglerna inför att bli verklighet. De nya reglerna innebär både utmaningar och möjligheter för dig som företagare.

Efter det populära seminariet tidigare i höstas håller vi nu ytterligare två frukostseminarier i Skåne efter att riksdagen fattat beslut. På seminarierna går vi igenom regeringens förslag och vad de nya reglerna kan betyda för dig som ägare till fåmansföretag – både när det gäller utdelning och långsiktig planering.

Planen är att riksdagen ska besluta den 3 december och att reglerna ska börja gälla den 1 januari 2026 (med viss retroaktiv verkan för 2025), varför det kan vara intressant att redan nu se hur reglerna skulle kunna påverka dig som delägare i ett fåmansföretag om reglerna blir verklighet.

Under morgonen guidar våra erfarna skatterådgivare dig genom förslaget, visar konkreta exempel och jämför med dagens regler. Du får insikter i vad som förändras – och praktiska råd kring hur du kan positionera dig inför de kommande reglerna.

 

Vad får du med dig?

  • En tydlig genomgång av förslaget och dess konsekvenser för dig som företagare.
  • Konkret jämförelse mellan de nya reglerna och dagens regelverk.
  • Praktiska insikter om hur du kan agera för att maximera dina möjligheter.

Frukostseminarierna kommer att hållas i både Helsingborg och Malmö. Anmäl dig redan idag för att säkra din plats!