
Hur har du utvecklats sedan du började på BDO?
Jag har varit på BDO i nästan halva mitt liv så det är enormt mycket förstås, både jobbmässigt och privat.
Vad får du ditt engagemang ifrån och vad inspireras du av?
Jag är en väldigt social person. Så att ha ett jobb där jag möter så många roliga människor, både kunder och medarbetare, tycker jag är otroligt roligt och engagerande.
Har du mött några utmaningar som kvinna i den här branschen?
Ja, massor! Skulle kunna fylla en hel bok tror jag. Men även om det fortfarande finns många utmaningar kvar har det verkligen blivit skillnad, framför allt de senaste åren. Tycker det är väldigt positivt att både branschen och BDO lyfter jämställdhet som en viktig fråga och det gör skillnad.
Vilket är ditt bästa karriärtips?
För min del har det varit väldigt bra att stanna kvar hos samma arbetsgivare, har under årens lopp provat på många olika roller och uppgifter som varit både utmanande och utvecklande och lett fram till den roll jag har idag. Så mitt karriärtips får bli att man inte alltid behöver byta arbetsgivare för att komma vidare i karriären, ibland kan det finnas stora möjligheter där man redan jobbar. Men man kan förstås inte sitta still och vänta, man måste göra sig synlig och hoppa på nya uppgifter när chansen ges.
Vad tycker du behöver göras för ett mer jämställt näringsliv?
Det finns fortfarande väldigt många informella strukturer som behöver brytas upp. Och vi måste fortsätta lyfta jämställdhet som en viktig fråga för det kommer inte lösas av sig självt tyvärr.