Artiklar:

Tips inför deklarationen 2018 – här är avdragen du inte vill missa

19 april 2018

Det är deklarationstider och hög tid att planera för en rimlig skatt på den egna inkomsten. Vi rekommenderar att man som företagare går igenom sin egen och företagets skattesituation minst en gång per år. Med en god planering brukar det finnas pengar att tjäna.

Den andra maj är sista dagen att deklarera för den som har enskild firma. För bolag som avslutar räkenskapsåret den 31 december, ska deklarationen lämnas senast den 1 juli (1 augusti digitalt). Det betyder att det fortfarande finns tid för att se över sina uppgifter. Våra experter delar med sig av sina tips inför årets deklaration. Här är listan på vad du ska tänka på när du gör avdrag i ditt företag.

Avdrag i enskild firma

  • Inköp av dator kan dras av direkt vid inköp.
  • Som enskild näringsidkare kan du göra avdrag för personligt pensionssparande med 35 procent av överskottet under ett beskattningsår.
  • Du har rätt att dra av utbildningskostnader för fortbildning (inte för vidareutbildning).
  • Du har rätt att dra av kostnader för att starta upp firman under innevarande år samt året innan firman startades.
  • Du har rätt att dra av kostnader som är nödvändiga för att få in intäkter i firman. Här krävs ett tydligt samband till verksamheten för avdragsrätt.
  • Se även över möjlighet till omdisponering av överskott genom reglerna för periodiseringsfond, räntefördelning eller expansionsfond.

Avdrag i bolag

  • Avdrag för maskiner och andra inventarier delas normalt sett upp på flera år genom avskrivning.
  • Ett gymkort kan betalas av aktiebolaget med avdragsrätt för delägaren när denne är anställd. Nytt för i år är att även dyrare sporter som golf och ridsport omfattas av friskvårdsbidraget.
  • Avdrag får göras för facklitteratur om den är nödvändig för att bringa intäkter i bolaget.
  • Om du hyr ut din privatbostad eller hyresrätt till ditt egna bolag får du enbart avdrag för den ökning av kostnaden som uthyrningen har medfört. Den hyresersättning som du då får från ditt aktiebolag kommer att beskattas i inkomstslaget kapital om den anses marknadsmässig.
  • En kurs eller konferens är avdragsgill om företaget har nytta av den och under förutsättning att det finns ett utarbetat kursprogram, där kursdelen uppgår till minst 6 timmar per dag.
     

Många upplever deklaration som något tråkigt och krångligt. Vi hjälper gärna till så att du slipper tänka på just skatt och istället kan ägna tid åt företagets kärnverksamhet.